Blog, Podróże, Porady

Jak przygotować się do długiego lotu? Porady byłej stewardessy

jak przespać długi lot

Kilkanaście godzin na ciasnym fotelu, zmiana strefy czasowej, suche powietrze w kabinie – czy na pewno jesteś na to gotowy? Podróż za Ocean tylko w teorii przypomina lot Ryanairem do Malagi – w samolocie spędzisz dwa lub trzy razy dłużej. Jeśli nie sprawdzisz, jak przygotować się do długiego lotu, Twój organizm da Ci się we znaki.

Na szczęście możesz zapobiec przemęczeniu podczas lotu. Na miejsce dolecisz świeży i wypoczęty, nawet jeśli lecisz na samym końcu klasy ekonomicznej. W Boeingach, Airbusach i Embraerach spędziłam 3259 godzin, to daje 4,5 miesiąca w powietrzu (na końcu artykułu dowiesz się, skąd wiem to tak dokładnie!). Można więc powiedzieć, że moje rady zostały przetestowane na żywym organizmie.

Wybierz dobre miejsce w samolocie

Co jest dla Ciebie priorytetem – wygodny sen, szybki dostęp do toalety czy więcej przestrzeni na nogi? To, jak spędzasz czas w samolocie, powinno być dla Ciebie czynnikiem decydującym podczas wyboru miejsca.

Jeśli chcesz spać lub podziwiać widoki, wybierz siedzenie przy oknie. Będziesz niepodzielnie władał zasłonką. Dostaniesz więcej prywatności i nikt nie będzie Cię niepokoił w drodze do toalety. Niestety, gdy to Ty zechcesz wstać, będziesz musiał obudzić pozostałych dwóch pasażerów.

Nie lubisz siedzieć bezczynnie i podczas lotu spacerujesz po kabinie? Z ciekawości zaglądasz do kuchni i zawierasz nowe znajomości z pasażerami? Wybierz miejsce przy przejściu. Minusy? Będziesz musiał ustępować miejsca pasażerom siedzącym głębiej i najprawdopodobniej nie dasz rady podziwiać widoków.

Miejsca w środku z kolei nie polecam nikomu…

Prawdziwym luksusem są miejsca przy przejściu ewakuacyjnym. Masz tam sporo miejsca na nogi i przedmioty osobiste (które musisz schować na czas startu i lądowania, pamiętaj!). Niekiedy jest tam jednak chłodniej. Aby dostąpić zaszczytu siedzenie tam, musisz chcieć pomóc załodze podczas ewakuacji.

Rodzinom z małymi dziećmi polecam miejsca przy ściance rozdzielającej kabiny. W dużych liniach lotniczych (np. Qatar, British Airways czy Emirates) można tam zamontować kołyskę dla niemowlaka. Młody podróżnik nie będzie musiał spędzać całego czasu na kolanach rodziców, którzy korzystając z okazji, spokojnie zjedzą i odpoczną.

Jak i kiedy dokonać rezerwacji najlepszego miejsca?

Jeśli chcesz zarezerwować swoje upragnione miejsce, możesz zrobić to już podczas kupowania biletów. Wtedy masz pewność, że nikt nie zajmie rzędu ewakuacyjnego. Niestety, najlepsze miejsca kosztują i to dość sporo, czasami nawet kilkaset złotych.

Zdecydowałeś się na dużą inwestycję dla swojej wygody? Przyjrzyj się dokładnie mapie miejsc. A najlepiej wejdź na SeatGuru i wybierz siedzenie z najlepszą opinią. Pamiętaj jednak, że linia lotnicza może zawsze zmienić samolot z powodów operacyjnych…

Jeśli nie zarezerwowałeś miejsca wcześniej, spróbuj odprawić się na początku odprawy online (zwykle 24-48 godzin przed lotem). Dzięki temu masz większe szanse na lepsze miejsca, które jeszcze są dostępne, i to za darmo.

Czasami linie lotnicze oferują tanie ulepszenia do klasy premium czy biznes, szczególnie gdy samolot jest pełny. To mniej kosztowna okazja na zdobycie lepszego miejsca.

jak przetrwać długi lot

Przygotuj się do długiego lotu

Poszedłeś do pracy, żeby nie marnować urlopu, zjadłeś szybki lunch w McDonaldzie, spakowałeś się w biegu i teraz pędzisz, żeby złapać wieczorny lot do Los Angeles? Stop, stop, stop. Do długiej podróży trzeba się przygotować.

Dobry sen przed długim lotem to absolutne minimum. Wielogodzinne siedzenie jest milion razy bardziej męczące, gdy jesteś niewyspany. Śpij jednak normalnie, to znaczy w nocy. Nie rób sobie drzemki przed lotem, ponieważ utrudni Ci to zaśnięcie w samolocie.

Ciężkie i tłuste potrawy zostaw sobie po doleceniu na miejsce, a najlepiej na nigdy nienadchodzące jutro. Jeśli je zjesz przed lotem, będziesz czuł się ociężały, wzdęty i zmęczony. W dzień podróży spożywaj lekkie posiłki, pełnoziarniste produkty, orzechy i owoce. Im mniej soli tym lepiej, ponieważ zatrzymuje wodę w organizmie.

Pij dużo wody, więcej niż zazwyczaj. Ogranicz napoje gazowane i alkohol, jeśli nie chcesz czuć się w samolocie jak nadmuchany balonik.

Przed długim lotem rozruszaj ciało. Zaraz spędzi ono kilkanaście godzin w niewygodnej pozycji i może się za to na Ciebie obrazić… W dzień wylotu pospaceruj lub zaplanuj sesję jogi czy stretchingu. Już na lotnisku wykonaj skłony, skręty tułowia, proste przysiady i rozciąganie szyi.

Co zabrać, aby długa podróż samolotem była komfortowa?

Zostawiłeś książkę w bagażu rejestrowanym? Zła wiadomość jest taka, że nie przeczytasz jej podczas podróży. To, co trafia do luku, zostaje w luku, aż dolecisz na miejsce. Niby jest to oczywista oczywistość, a jednak pasażerowie często o tym zapominają…

Podczas lotu, w bagażu podręcznym, chcesz mieć ze sobą:

  • paszport,
  • elektronikę,
  • ładowarkę do telefonu,
  • książkę,
  • słuchawki z redukcją szumów,
  • poduszkę podróżną,
  • maskę na oczy,
  • stopery do uszu,
  • wodę,
  • drobne przekąski.

Przygotuj również kosmetyczkę z lekami, szczoteczką do zębów, pastą, mgiełką do twarzy, kremem do rąk i nawilżanymi chusteczkami. Nie zapomnij o ubraniach na zmianę – nawet jeśli nie planujesz przebierać się w samolocie, awaryjna koszulka i bielizna mogą okazać się zbawienne, jeśli linia lotnicza zgubi Twój bagaż.

Sprawdź pełną listę, co warto spakować w długą podróż.

Co ubrać na długi lot samolotem?

Skoro już o ubraniach mowa… Do samolotu nie ubieraj się jak na wybieg. Podczas lotu jest zazwyczaj zimno i nie wynika to z widzimisię pilota, ale ze względów bezpieczeństwa. Gdy jest zbyt ciepło (25 stopni), pasażerowie częściej mdleją.

Miej ze sobą kilka warstw – koszulkę, sweter, kurtkę i szal, Możesz użyć ich jako prowizoryczny koc lub poduszkę pod głowę. Załóż luźne spodnie lub spódnicę, która nie uciska brzucha. Włóż też wygodne buty; ciasne obuwie powoduje obrzęki. Jeśli podczas lotu bardzo puchną Ci nogi, załóż skarpetki lub pończochy kompresyjne. Twoje nogi będą Ci za to wdzięczne po kilku(nastu) godzinach siedzenia.

Zaplanuj czas podczas lotu

Długie godziny w samolocie ciągną się w nieskończoność. Zabierz ze sobą książkę, którą od dawna chciałeś przeczytać. Ten tytuł musi wciągnąć Cię na dłużej. Na początku lotu sprawdź, co znajduje się w systemie rozrywki pokładowej i zaplanuj seans filmowy. Niektóre linie udostępniają listę dostępnych produkcji, zanim wsiądziesz na pokład.

Zorganizowanie czasu na pokładzie nie musi ograniczać się do biernego konsumowania treści. Możesz wykorzystać ten czas na pisanie dziennika podróży, rysowanie, naukę języka lub planowanie podróży. Możesz np. zapoznać się z przewodnikiem, jak znaleźć dobrą restaurację w podróży. Oczywiście, jeśli zapiszesz go sobie offline!

Zabierz ze sobą słuchawki ze wtyczką Jack, które dobrze izolują dźwięk. Te dostępne na pokładzie nie będą dobrej jakości. Jeśli chcesz obejrzeć konkretne filmy i programy, zapisz je wcześniej na swoim urządzeniu, na wypadek, gdyby system pokładowy zawiódł. Najlepszym sposobem na walkę z nudą jest zmiana aktywności – przełączaj się między oglądaniem filmów, słuchaniem muzyki, a krótkimi przerwami na rozciąganie lub spacer po kabinie. To sprawi, że czas na pokładzie minie szybciej.

co robic w trakcie dlugiego lotu

Nawyki podczas długiego lotu, dzięki którym dolecisz wypoczęty

W samolocie powietrze jest wyjątkowo suche. Loty sprzyjają odwodnieniu. Aby temu zapobiec, pij regularnie wodę – najlepiej małymi łykami przez cały lot. Zabierz ze sobą butelkę wielokrotnego użytku i napełnij ją po przejściu kontroli bezpieczeństwa. Dzięki temu będziesz miał wodę pod ręką przez cały czas.

Regularne picie wody łagodzi objawy jet lagu i sprawia, że Twoja skóra będzie mniej przesuszona. Wybierz najzdrowszą z możliwych opcji żywieniowych – lekkie danie, bogate w białko i warzywa. Jeśli masz możliwość wyboru, zamów posiłek specjalny – wegetariański lub o niskiej zawartości soli. Zostanie on przygotowany ze świeższych składników i dostaniesz go nieco wcześniej niż inni pasażerowie.

Różnica ciśnień w kabinie powoduje dyskomfort podczas startu i lądowania. Zatykają Ci się uszy, a niekiedy boli również głowa. Aby temu zapobiec, żuj gumę lub ssij cukierka – to pomoże wyrównać ciśnienie.

Jak dbać o skórę, aby nie wysuszyła się podczas lotu?

Powietrze w kabinie samolotu jest wyjątkowo suche. Aby zapobiec przesuszonej skórze, regularnie nawilżaj ręce i twarz. Zabierz ze sobą lekki krem, który szybko się wchłania i nie pozostawia tłustego filmu. Polecam w szczególności kosmetyki z zawartością kwasu hialuronowego lub, ponieważ zachowują wilgoć w skórze na dłużej.

Weź też mgiełkę do twarzy i używaj jej często – szybko odświeży i nawodni skórę. Po kilku psiknięciach nie będziesz czuć się tak „sucho”. Używaj balsamu do ust. Na ściągniętą skórę twarzy podczas lotu świetny sposób mają Koreanki – kilkakrotnie podczas podróży nakładają maseczki w płachcie. Zainspiruj się ich zwyczajami!

jak przezyc dluga podroz samolotem

Jak wyspać się podczas kilkugodzinnego lotu?

Weź ze sobą poduszkę. Jeśli tego nie zrobisz, wyjdziesz z samolotu z zesztywniałą szyją. Najpopularniejsze są poduszki w kształcie litery U – dobrze podpierają szyję i zapobiegają jej opadaniu na boki. Idealnie sprawdzają się, jeśli siedzisz przy oknie i masz stabilne podparcie głowy. Wolisz spać z głową na stoliku? Weź ze sobą dmuchaną poduszkę w kształcie prostokąta. Jej zaletą są kompaktowe wymiary – nie zajmie dużo przestrzeni w bagażu podręcznym.

Łatwiej będzie Ci zasnąć w ciemności i ciszy. Koniecznie spakuj do torby opaskę na oczy. Dzięki niej odetniesz się od światła naturalnego, sztucznego oświetlenia kabiny i ekranów telefonów współpasażerów. Z kolei stopery do uszu wytłumią hałas – szum silników i rozmowy współpasażerów. Wybierz zatyczki piankowe lub silikonowe, które dopasowują się do kształtu ucha.

Jeśli siedzisz przy oknie, spróbuj oprzeć głowę na poduszce i o ścianę samolotu. Na miejscu w przejściu lub środkowym, znajdź pozycję, w której Twoje plecy są podparte, a nogi lekko uniesione – możesz użyć małej torby jako podnóżka.

Miarowe oddychanie pomoże Ci się zrelaksować i zasnąć. Spróbuj metody 4-7-8: wdychaj powietrze przez 4 sekundy, zatrzymaj oddech na 7 sekund, a następnie powoli wydychaj przez 8 sekund. Powtórz to kilka razy, aby wyciszyć ciało i umysł. Wypróbuj również muzykę relaksacyjną lub biały szum.

Przygotuj się do lotu, a na miejsce dotrzesz wypoczęty i gotowy do zwiedzania. Jeśli jesteś ciekaw, ile godzin spędziłeś w powietrzu i jakimi samolotami najczęściej latasz, zacznij prowadzić dziennik podróży na FlightMemory.com!

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *