Blog, Podróże, Transport

Jak korzystać z publicznego transportu w Londynie?

transport w Londynie

Stolica Wielkiej Brytanii to ogromne miasto, a odległości między poszczególnymi zabytkami często uniemożliwiają przemieszczanie się pieszo. Na szczęście do wyboru masz autobusy, metro, tramwaje, kolej podmiejską, automatycznie sterowane pociągi, łodzie i rowery miejskie. Sprawdź, jak korzystać z publicznego transportu w Londynie, żeby się nie zgubić.

Londyn ma prawie 6 razy więcej mieszkańców niż Warszawa, a jego powierzchnia jest 3 razy większa. Aglomerację obsługuje 675 linii autobusowych, na których jeździ ponad 8600 autobusów (w tym charakterystyczne czerwone double-deckers). Londyńskie metro ma 11 linii; ich łączna długość wynosi 402 km. Brzmi imponująco, prawda? Ułatw sobie podróż i skorzystaj z tego przewodnika.

Jak płacić za komunikację w Londynie?

Płacenie za transport publiczny w Londynie jest bardzo proste. Wystarczy, że na wejściu do metra czy autobusu przyłożysz kartę płatniczą lub kartę w telefonie z modułem NFC. Używaj zawsze jednej i tej samej karty, ponieważ w mieście funkcjonuje tzw. pay as you go caps oznacza to, że w zależności od rodzaju używanych przez Ciebie środków transportu oraz przekraczanych stref, zapłacisz maksymalnie określoną kwotę dzienną. To tak, jakbyś miał bilet dzienny, tylko bez kupowania plastikowej karty.

Przykładowe ceny za transport w Londynie, gdy płacisz kartą lub Oyster Card to:

Podróż metrem w strefach 1-2:

  • szczyt: 3.40 £
  • poza szczytem: 2.80 £

Podróż metrem w strefach 1-6:

  • szczyt: 5.60 £
  • poza szczytem: 3.60 £

Pojedyncza podróż autobusem: 1.75 £

Nielimitowane podróże w ciągu jednego dnia w strefach 1 i 2: 8.50 £ (stan na czerwiec 2024 roku).

Oyster Card – jak z niej korzystać?

Inną opcją płatności podczas podróży po Londynie jest przedpłacona Visitor Oyster Card. Kosztuje ona 5 £ i możesz ją zamówić przez Internet, żeby została wysłana do Ciebie pocztą. Tradycyjną Oyster Card, z której korzystają miejscowi, możesz z kolei kupić na większości stacji metra. Aby z niej skorzystać, przyłóż ją podczas wchodzenia i wychodzenia ze stacji metra lub podczas wchodzenia do autobusu. Jeśli masz hotel w 1 lub 2 strefie, 10 £ na dzień powinno Ci wystarczyć.

London Day Travelcard – czy się opłaca?

W Londynie można zakupić również karty całodniowe lub kilkudniowe, tzw. London Day Travelcard, która pozwala na korzystanie również z pociągów dojeżdżających na obrzeża miasta. Ta opcja przydaje się, gdy śpisz z dala od centrum Londynu, ale często okazuje się mniej opłacalna niż korzystanie z karty lub Oyster Card.

jak używać londyńskie metro

Londyńskie metro – jak go używać?

Londyńskie metro, nazywane również tube, to najszybszy i najprostszy sposób komunikacji w Londynie. Pociągi podjeżdżają co chwilę (na najbardziej uczęszczanych liniach nawet co 2-3 minuty) i szybko dowiozą Cię nawet na drugi koniec miasta. Przesiadki są możliwe często w obrębie jednej stacji, bez wychodzenia na powierzchnię.

Logo metra widać z daleka, nieważne gdzie się znajdujesz, a na stacje jest zazwyczaj kilka wejść. W środku znajdziesz mapy i wypisane nazwy kolejnych stacji. Ryciny pokazujące stacje, na których możesz przesiąść się w inne linie, są umieszczone również w wagonach.

Mapa metra ułatwia szybkie zorientowanie się w trasach i przesiadkach. Każda linia ma własny kolor. Dużymi połączonymi kółkami zaznaczono węzły przesiadkowe; jednym z największych jest King’s Cross St. Pancras, na którym spotyka się aż 6 linii.

Londyńskie metro podzielone jest na strefy od 1 do 6. Koszt przejazdu zależy od liczby przecinanych stref – im więcej stref przekroczysz, tym wyższa będzie opłata.

Godziny szczytu przypadają między 6:30 a 9:30 oraz między 16:00 a 19:00. Wtedy możesz spodziewać się większych tłumów i wyższych cen za bilety. Metro działa jedynie od 5:00 do 24:00 (a w niedzielę nieco krócej), dlatego sprawdź wcześniej, o której godzinie odjeżdża pociąg, który zawiezie Cię do hotelu. Jedynie linie Central, Jubilee, Northern, Piccadilly i Victoria w piątki i soboty jeżdżą przez całą dobę.

Jak płacić za autobus w Londynie

Jak płacić za autobus w Londynie?

Londyńskie czerwone piętrowe autobusy to ikona miasta. Sieć autobusowa jest rozległa, a same połączenia dość… powolne, co wynika z ogromnych korków, które tworzą się w centrum miasta. Przejazd tym środkiem transportu to idealny sposób na zwiedzenie miasta, jeśli zmęczysz się chodzeniem i chcesz podziwiać panoramę z okien. Co więcej, jeżdżą również nocą, gdy metro już nie działa.

Za autobus zapłacisz tak samo, jak za metro, kartą, telefonem, Oyster Card lub Day Travel Card, przykładając ją na wejściu do autobusu. Pamiętaj, że przednie drzwi służą tylko do wchodzenia, a tylne do wychodzenia. Londyńczycy, wsiadając do autobusu, uprzejmie witają się z kierowcą.

Czy w Londynie są tramwaje?

Sieć tramwajowa w Londynie nie jest tak rozbudowana, jak inne środki transportu. Tramwaje działają przede wszystkim na południu miasta, łącząc ze sobą w wygodny sposób Wimbledon i Croydon. Płatności za przejazd dokonasz na platformie, zbliżając kartę do żółtego czytnika. Pojazdy kursują zazwyczaj co 5-10 minut w godzinach szczytu i co 10-15 minut poza szczytem (rzadziej w weekendy i święta).

Czym jest London Overground?

Overground to sieć kolejowa uzupełniająca metro, która sprawdza się podczas podróży między centrum a obrzeżami Londynu oraz dojazdów do sąsiednich miejscowości. W jego obrębie działa 6 linii i 83 stacje. Logo overground nawiązuje do symbolu tube – różni je pomarańczowa obwódka zamiast czerwonej.

co to jest DLR Londyn

Co to jest DLR w Londynie?

Docklands Light Railway to automatyczny system kolejowy, który obsługuje wschód Londynu. Łączy ze sobą Bank, Canary Wharf, Stratford i Greenwich, dlatego najczęściej korzystają z niego osoby pracujące w finansowym sercu Londynu oraz turyści odwiedzający O2 Arena i Royal Docks.

Przeprawy statkiem w Londynie

Przeprawy przez Tamizę nie ograniczają się tylko do mostów. Thames Clippers to szybki transport łodzią pomiędzy Westminster, Tower Bridge i Greenwich. Pozwala on na podziwianie panoramy Londynu z perspektywy rzeki i uniknięcie korków. Aby wsiąść na statek, musisz przyłożyć kartę lub Oyster Card do czytnika, lub okazać papierowy bilet. Ceny usługi różnią się zależnie od strefy.

Jak korzystać z rowerów miejskich w Londynie?

Santander Cycles, nazywane również Boris Bikes po byłym burmistrzu Londynu, Borisie Johnsonie, to publiczny system rowerów, który umożliwia łatwe wynajęcie roweru z jednej z 800 stacji rozmieszczonych w całym Londynie. Jak to zrobić?

  1. Znajdź stację dokującą.
  2. Wybierz rower.
  3. Kup dostęp przy pomocy karty (jednorazowy przejazd lub całodniową kartę).
  4. Zwróć rower na dowolnej innej stacji.

System rowerów publicznych jest idealny do krótkich podróży po centrum, które w całości przecinają wygodne ścieżki rowerowe. To również tani sposób na zwiedzenie Londynu. W cenie 3£ dziennie dostajesz nielimitowane 30-minutowe podróże po mieście.

aplikacje do podróży po Londynie

Jak łatwo podróżować po Londynie? Aplikacje

Ulubioną aplikacją Londyńczyków do poruszania się po mieście jest Citymapper. Pomoże Ci ona dostać się z miejsca A do miejsca B w najszybszy sposób z wykorzystaniem wszystkich dostępnych w Londynie opcji. Dowiesz się z niej również, ile będzie kosztowała podróż, a także wyśle Ci powiadomienie przed przystankiem, na którym powinieneś wysiąść.

Całkiem nieźle działa w Londynie Google Maps, zwłaszcza jeśli już trochę orientujesz się w londyńskim systemie komunikacji i potrafisz znaleźć najwygodniejszą stację lub przystanek autobusowy blisko Ciebie.

Prosta w obsłudze i intuicyjna jest również aplikacja Tfl Go App, w której z pierwszej ręki dowiesz się o wszystkich aktualizacjach (np. opóźnieniach) dotyczących interesujących Cię linii. Zaplanujesz w niej również drogę do hotelu i zabytków. 

Zapisz sobie najważniejsze informacje i ruszaj na podbój Londynu. Miłego zwiedzania!

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *