Planujesz przygodę życia? Wybierasz się na kilkutygodniowy trekking po europejskich górach lub backpackerski wielomiesięczny wyjazd do Azji? Ogarnąłeś już wszystkie kwestie organizacyjne, ale sen z powiek spędza Ci ilość rzeczy, które musisz wziąć ze sobą? Sprawdź, co spakować w długą podróż, aby wziąć wszystkie potrzebne przedmioty i nie przeciążyć kręgosłupa.
Wyobraź sobie, że po kilkunastogodzinnej podróży odkrywasz, że zapomniałeś czegoś niezbędnego – wygodnych butów, ładowarki albo jeszcze gorzej – ważnych dokumentów. Taka sytuacja przydarza się każdemu podróżnikowi. Możesz jednak zminimalizować jej ryzyko, jeszcze raz sprawdzając, czy wszystko spakowałeś przed wyjazdem.
Plecak czy walizka?
Wiesz już, jak będzie wyglądała Twoja podróż? Jeśli podczas wyprawy zamierzasz się często przesiadać, zmieniać środki transportu, dużo chodzić (zwłaszcza pod górę) i zwiedzać wiele miejsc w krótkim czasie, wybierz plecak. Umożliwia on podróż „na lekko”, bez zbędnego obciążenia. Łatwo wniesiesz go w jakiekolwiek miejsce. Nie musisz martwić się o schody lub brak windy. Wybierz pojemny model z dużą ilością przegródek – ułatwi Ci to organizację.
Planujesz pobyt w jednym miejscu? Podróżujesz głównie w komfortowych warunkach (lotniska, hotele z obsługą, zorganizowane wycieczki, taksówki)? Walizka na kółkach daje większą wygodę w przenoszeniu ciężkich rzeczy. Łatwiej ją spakować i szybko odnaleźć najpotrzebniejsze przedmioty. Modele z twardą skorupą dodatkowo skutecznie chronią zawartość podczas transportu.
Pierwsza zasada pakowania – opanuj ją, zanim wyruszysz!
Nie zabieraj wszystkich tych przedmiotów, które „może się przydadzą”. Jeśli tak pomyślałeś o jakiejś rzeczy, lepiej ją zostaw! W rzeczywistości zajmie ona tylko cenne miejsce i będzie stanowić dodatkowe obciążenie. Każdy element w bagażu powinien mieć określone zastosowanie.
Ubrania i obuwie – wygoda przede wszystkim
Pakuj się zgodnie z warunkami pogodowymi i zaplanowanymi aktywnościami. Twoimi sprzymierzeńcami są ubrania wielofunkcyjne i te, które łatwo połączysz w warstwy. Zamiast zabierać wiele grubych swetrów, weź kilka cienkich warstw, które razem stworzą ciepłą powłokę, a osobno posłużą w cieplejsze dni.
Wygodne obuwie to podstawa. Nie zabieraj nowych butów w podróż. Po prostu sobie tego nie rób. Obtarte kostki to prawdziwa tortura, gdy cały dzień spędzasz na nogach. Jeśli masz w planach dużo chodzenia, weź co najmniej dwie pary – mogą to być np. buty trekkingowe i sandały lub trampki.
W ramach ochrony przed słońcem w letnie miesiące spakuj kapelusz i okulary przeciwsłoneczne; zimą weź czapkę, szalik i rękawiczki – na wakacjach marznie się milion razy gorzej niż w domu.
Ubrania na miesięczny wyjazd – przykładowa lista
Weź wygodne rzeczy, które naprawdę lubisz. Najlepiej byłoby, żeby poszczególne ubrania pasowały do siebie nawzajem. Branie ze sobą gryzącego swetra lub koszuli w jaskrawym kolorze nie jest dobrym pomysłem.
Oto uniwersalna lista przedmiotów, które zawsze się przydają:
- lekka kurtka przeciwdeszczowa lub ciepła kurtka zimowa (zależnie od pory roku)
- bluza i sweter
- 10 par bielizny
- 10 par skarpet
- 8 T-shirtów
- 2 koszulki z długim rękawem
- 2-3 pary spodni materiałowych lub jeansów
- 1 para spodenek
- 1 strój kąpielowy
- wygodne buty do chodzenia
- lżejsze buty lub sandały
- klapki
- piżama
- sukienka / koszula / bardziej elegancki strój (opcjonalnie)
- kapelusz lub czapka z daszkiem (latem)
- rękawiczki, czapka i szalik (zimą)
- okulary przeciwsłoneczne
W długą podróż wcale nie musisz pakować całej szafy! Nie zapominaj, że podczas wyjazdu możesz korzystać z miejscowych pralni, jeśli planujesz przebywać w miastach. Za niewielką opłatą odświeżysz swoją garderobę i oszczędzisz kręgosłup – win-win.
Kosmetyki – wakacje to nie „Dzień Dziecka”
Jak przetrwać długą podróż bez zamieniania się w bohatera filmu przygodowego, który od tygodni nie widział łazienki? Sukces tkwi w dobrze zaplanowanej higienie osobistej. Spakuj się odpowiednio, a nie będzie Cię to dotyczyć.
Weź ze sobą te przedmioty:
- szczoteczka i pasta do zębów
- mydło lub żel pod prysznic
- szampon i odżywka
- dezodorant
- maszynka do golenia i żel lub pianka do golenia
- krem z filtrem UV
- krem nawilżający
- mokre chusteczki
- żel dezynfekujący
Pamiętaj o ograniczeniach dotyczących płynów w bagażu podręcznym, jeśli lecisz samolotem. Nie mogą one przekraczać 100 ml na produkt i muszą być umieszczone w przezroczystym, zamykanym woreczku. Zainwestuj w małe, podróżne pojemniki, które bez problemu napełnisz kosmetykami. W razie potrzeby większe opakowania kupisz już na miejscu.
Apteczka pierwszej pomocy
Weź ze sobą również apteczkę pierwszej pomocy. Twoja zapobiegliwość uratuje Ci skórę, jeśli w pobliżu nie będzie żadnej apteki. Oto co powinno się w niej znaleźć:
- plastry, bandaże i gaziki
- płyn do dezynfekcji ran
- maść na oparzenia i ukąszenia owadów
- leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (np. paracetamol, ibuprofen)
- leki przeciwhistaminowe (na alergie)
- leki, które regularnie zażywasz
- środki przeciwbiegunkowe
- leki na chorobę lokomocyjną (jeśli na nią cierpisz)
- termometr
Elektronika – pozostań na łączach i rób wspomnienia
Bez elektroniki ciężko wyruszyć w podróż – potrzebujesz telefonu, a często również aparatu (aby utrwalić miłe chwile), tabletu (żeby zobaczyć film podczas długich godzin w autobusie), komputera (żeby popracować chwilę zdalnie) i innych gadżetów. Każdy z tych przedmiotów wymaga ładowarki. W najlepszej sytuacji będziesz, jeśli jedna może dostarczyć energii każdemu z urządzeń…
Dlatego zastanów się, co zabrać, żeby nie przeciążyć plecaka i nie skończyć z kieszeniami wypchanymi kablami od każdego możliwego urządzenia.
Podstawowa elektronika w podróży obejmuje zazwyczaj:
- telefon
- aparat
- laptop i tablet (tylko jeśli naprawdę potrzebujesz)
- ładowarki
- powerbank
- adapter do gniazdka (jeśli jest potrzebny)
- etui i pokrowce
Zainwestuj w ubezpieczenie podróżne dla droższych sprzętów. Dzięki temu nie będziesz musiał przejmować się nieprzewidzianymi wydarzeniami i kradzieżą.
Przydatne gadżety
Obok standardowego wyposażenia plecaka – ubrań, akcesoriów, kosmetyków i elektroniki – zabierz również ze sobą kilka gadżetów. Przyda Ci się m.in.:
- wielofunkcyjny scyzoryk lub multi-tool (jeśli nie lecisz samolotem) – idealny do otwierania butelek, konserw i drobnych napraw;
- składany plecak – zajmuje mało miejsca, a przyda się podczas szybkich zakupów;
- ręcznik z mikrofibry – szybko schnie i jest lekki;
- kompaktowy śpiwór – zapewnia dodatkową higienę w hostelu czy pociągu;
- organizery (na kosmetyki czy kable) – pomagają utrzymać porządek w plecaku;
- mała latarka czołowa – przyda się podczas nocnych eksploracji lub w miejscach słabo oświetlonych.
Jak się spakować w długą podróż? Checklista
Oto protip – stwórz własną checklistę z przedmiotami potrzebnymi w podróży. Dzięki niej nigdy nie będziesz mieć problemów ze spakowaniem się. Umieść na niej również najważniejsze rzeczy, których nie kupisz na miejscu:
- paszport lub dowód
- potrzebne wizy i pozwolenia
- kopie biletów lotniczych
- potwierdzenie ubezpieczenia podróżnego
- kartę umożliwiającą korzystne przewalutowanie
- międzynarodowe prawo jazdy
Spakowałeś już odpowiednie ubrania? Twoja kosmetyczka jest pełna 100 ml buteleczek? W apteczce masz wszystko, co może się przydać w nagłym wypadku? Wziąłeś niezbędną elektronikę? Sprawdź, czy masz paszport (i inne potrzebne dokumenty w kieszeni), i ruszaj w drogę! Podróż czas zacząć.