Blog, Podróże, Porady

Wakacje na własną rękę – 7 zasad, aby były udane

jak zorganizować wyjazd na własną rękę

Samodzielna organizacja podróży przypomina nieco reżyserowanie własnego filmu przygodowego. Masz całkowitą kontrolę nad scenariuszem – wybierasz, dokąd chcesz się wybrać, kiedy, jak, co będziesz robić i jeść. Czy można jednak powiedzieć, że wakacje na własną rękę są proste?

Z pewnością nie! Choć samodzielnie zaplanowane podróże mają mnóstwo zalet, cała odpowiedzialność za przyjemny odpoczynek spoczywa na Twoich barkach. Aby wakacje były naprawdę udane, pamiętaj o kilku istotnych kwestiach. Poznaj je przed kolejnym wyjazdem!

1. Stwórz dobry plan

Wyobraź sobie, co chcesz zobaczyć i doświadczyć. Marzysz o relaksie na białym piasku w Tajlandii? Wolisz zgubić się w zabytkowych uliczkach Rzymu? Ta decyzja ukształtuje całą Twoją podróż.

Gdy już wybierzesz kierunek, rozpocznij planowanie właściwe.

  • Znajdź loty lub inny środek transportu (pamiętaj, że bilety w środku tygodnia bywają zazwyczaj tańsze!).
  • Pomyśl o noclegu – do wyboru masz hotele, pensjonaty, Airbnb i wiele innych opcji.
  • Sprawdzaj różne strony i porównywarki cen, aby znaleźć najlepsze oferty.
  • Zastanów się, czy potrzebujesz wynająć samochód na miejscu, czy wystarczy Ci komunikacja miejska lub taksówki.

Uważaj na ukryte koszty

Zwróć uwagę na ukryte koszty, które mogą pojawić się w najlepszych ofertach. Upewnij się, że tanie bilety lotnicze zawierają wliczony bagaż (jeśli go potrzebujesz), a krótka przesiadka na pewno odbywa się na tym samym lotnisku. Czy niedrogi hotel leży w centrum miasta, a nie gdzieś na obrzeżu, skąd dojazd do centrum zajmuje pół dnia? Czytaj recenzje i sprawdzaj lokalizację noclegów na mapie.

Zrób research

Przejrzyj posty blogowe dotyczące miejsca, do którego się wybierasz. Dowiedz się, co warto zobaczyć, zrobić i zjeść. Może właśnie w danym terminie odbywają się tam lokalne festiwale? W Internecie znajdziesz najlepsze atrakcje poza utartym szlakiem. Poświęć chwilę na odrobinę researchu przed wyjazdem, a Twoja podróż przejdzie do historii jako ta najlepsza.

2. Zadbaj o budżet

Podczas podróży ustal budżet i trzymaj się go. Pamiętaj o kosztach, które łatwo przeoczyć – ubezpieczenie podróżne i opłaty za bagaż. Zawsze miej ze sobą nieco więcej pieniędzy na nieprzewidziane wydatki (np. wzywaną na ulicy taksówkę na lotnisko, gdy opóźni się autobus). Weź ze sobą więcej niż jedną kartę i zapas gotówki w lokalnej walucie. Aby nie stracić kontroli nad finansami, wykorzystaj aplikacje do śledzenia wydatków.

samodzielne podróże

3. Bezpieczeństwo przede wszystkim

Podczas wakacji łatwo ulec beztrosce – nowe krajobrazy są piękne, ludzie przemili, a niebezpieczeństwa wydają się odległe i małoznaczące. Niestety, to poczucie jest bardzo złudne. Nieszczęścia mogą się zdarzyć zarówno podczas bliższych, jak i dalszych wypraw. Bycie na urlopie nie zwalnia Cię z uważania na siebie.

Kup ubezpieczenie podróżne

Zadbaj o ubezpieczenie podróżne. Najprawdopodobniej z niego nie skorzystasz, ale jeśli złamiesz nogę lub zachorujesz na chorobę tropikalną, będziesz niezmiernie wdzięczny, że je masz. Upewnij się, że działa ono we wszystkich krajach, które planujesz odwiedzić. Sprawdź, czy zakres ochrony jest wystarczająco szeroki i obejmuje opiekę medyczną, ewentualną hospitalizację i koszty powrotu do kraju. Aby wakacje były naprawdę bezstresowe, rozważ również polisę OC i ubezpieczenie bagażu.

Sprawdź aktualne ostrzeżenia MSZ

Jeszcze zanim zaczniesz pakować walizki, sprawdź, czy nie ma aktualnych ostrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa w kraju, do którego się udajesz. Ministerstwo Spraw Zagranicznych regularnie aktualizuje informacje o sytuacji politycznej i zagrożeniach panujących w danym miejscu. Bądź na bieżąco z tym serwisem, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek na miejscu.

Gdziekolwiek jesteś, przestrzegaj podstawowych zasad bezpieczeństwa:

  • unikaj noszenia ze sobą dużej ilości gotówki,
  • nie chwal się drogimi przedmiotami,
  • nie chodź w bezludne miejsca po zmroku,
  • informuj rodzinę lub przyjaciół o swoich planach.

Zabezpiecz się przed kradzieżą

Zawsze miej dokumenty blisko siebie, np. w bezpiecznej saszetce, lub trzymaj je w hotelowym sejfie. Zrób kopie paszportu, wizy i ubezpieczenia w wersji cyfrowej i papierowej. Trzymaj je w różnych miejscach, np. jedną odbitkę w walizce, a drugą w plecaku. Jeśli zgubisz oryginały, będziesz mógł łatwo udowodnić swoją tożsamość.

Powyższe wskazówki dadzą Ci spokój ducha i w pełni cieszyć się nową przygodą.

4. Daj sobie nieco wolności

Nawet najlepsze plany czasami nie wychodzą! I w podróżowaniu na własną rękę nie jest to wadą, ale zaletą, jeśli tylko potrafisz zaakceptować ten fakt. Często właśnie te nieoczekiwane momenty stają się najcenniejszymi wspomnieniami z podróży. Opóźniony pociąg lub samolot nigdy nie są przyjemną sprawą, ale to jeszcze nie koniec świata – może właśnie zyskujesz dodatkowy dzień we wspaniałym miejscu.

Dlatego planując dzień po dniu, przygotuj tylko ogólny zarys tego, co chciałbyś zobaczyć. Być może zdarzy się, że dostaniesz zaproszenie na jakiś lokalny festiwal lub święto. Skorzystaj z niego, a doświadczysz wyjątkowego wydarzenia! Odkryłeś zaciszne jeziorko na obrzeżach miasta? Zostań chwilę, napawaj się widokami. Nie traktuj wakacji jako skreślania kolejnych punktów z długiej listy to-do.

Mniej znaczy więcej

Podróżowanie to nie maraton. Nie wypełniaj każdej minuty dnia kolejnymi aktywnościami. Pozwól sobie na spokojne doświadczanie nowego miejsca, spacerowanie bez planu po ulicach i poznawanie lokalnych atrakcji. Nieplanowana kawa w urokliwej kafejce i chwila relaksu w parku dadzą Ci czasem więcej radości niż wstęp do trzeciego muzeum tego samego dnia…

Słuchaj swoich potrzeb. Czujesz się zmęczony? Może zamiast całodziennej wycieczki do pobliskiego miasta, lepiej spędzić dzień na plaży? Planowałeś leniwy wypoczynek na piasku, ale tego dnia masz ochotę się ukulturalnić? Udaj się do muzeum lub teatru.

5. Poznaj lokalną kulturę

Gdy wyjeżdżasz, stajesz się gościem w nowym miejscu. Właśnie dlatego zachowaj szacunek dla lokalnych zwyczajów i tradycji, nawet jeśli są bardzo odmienne od tych, które dobrze znasz. W wielu kulturach odpowiedni ubiór jest wyrazem szacunku. Odwiedzając europejskie kościoły lub azjatyckie świątynie, upewnij się, że masz na sobie odpowiedni strój – zakryte ramiona i nogi, a niekiedy również głowę.

Poczytaj o danym miejscu

Zanim wyjedziesz, poznaj podstawowe informacje o kraju, który odwiedzasz. Dowiedz się jak najwięcej o lokalnych zwyczajach; pomoże Ci to uniknąć niezręcznych sytuacji i pokazać Twoją otwartość. Dzięki temu nie zaskoczy Cię fakt, że w Japonii należy zachować ciszę w środkach transportu, a w krajach arabskich – podawać i przyjmować przedmioty prawą ręką.

Uszanuj różnice

I jeszcze jedno – bądź ciekawy z umiarem. Ciekawość to wspaniała cecha podróżnika, ale nie wszystko, co Cię interesuje, może być odpowiednie do rozmów na ten temat lub fotografowania. Pamiętaj, że robienie zdjęć ludziom bez ich zgody to w wielu kulturach faux pas. Zawsze lepiej zapytać, niż kogoś urazić.

6. Zadbaj o zdrowie

Sprawdź, czy nie potrzebujesz specjalnych szczepień, aby wjechać do danego kraju. W regionach tropikalnych występują groźne choroby, o których nie musisz myśleć w Polsce – np. malaria, żółta febra czy denga. Wizyta w poradni medycyny podróży na kilka tygodni przed planowanym wylotem pozwoli Co rozwiać wszystkie wątpliwości.

Weź apteczkę

Spakuj do plecaka apteczkę z podstawowymi środkami – plastrami, bandażami, preparatami do dezynfekcji, lekami na żołądek, przeciwbólowymi i przeciwgorączkowymi. Mogą Ci się one przydać w najmniej oczekiwanych momentach.

Nie zapomnij również o własnych lekach, jeśli je zażywasz regularnie. Upewnij się, że masz ich wystarczającą ilość na cały czas podróży – na miejscu może być ciężko je zdobyć. Przygotuj się również na panujące w danym miejscu warunki. Jadąc do ciepłych krajów, zadbaj o odpowiedni ubiór, krem z filtrem i kapelusz. Zawsze miej przy sobie butelkę wody do picia.

Jedz ostrożnie

Podchodź ostrożnie do jedzenia w pierwszych dniach. Może Cię skusić spróbowanie wszystkiego, co lokalna kuchnia ma do zaoferowania, ale Twój organizm potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowych smaków i składników. Unikaj surowych owoców morza i mięsa oraz nieprzetworzonej wody (a także lodu!), jeśli nie jesteś pewien ich pochodzenia.

jak zacząć podróżować samemu

7. Pozostań na łączach

Wyobrażasz sobie spędzić cały dzień bez smartphone’a? Podczas podróży dostęp do Internetu staje się jeszcze ważniejszy – dzięki niemu możesz łatwiej odnaleźć się w nieznanym miejscu. Niestety, poza Unią Europejską, koszty roamingu (a zwłaszcza pakietów danych) bywają astronomiczne.

Zakup lokalną kartę SIM

Aby pozostać podłączonym do sieci, zakup lokalną kartę SIM z pakietem danych. To wygodne rozwiązanie, dzięki któremu będziesz korzystać z Internetu bez ryzyka bankructwa. Łatwo znajdziesz drogę na mapach online, sprawdzisz godziny otwarcia atrakcji i przeczytasz recenzje lokalnych restauracji. A co najważniejsze – będziesz mógł przesyłać wakacyjne zdjęcia przyjaciołom i rodzinie. Miejscowy numer zdobędziesz na większości lotnisk, dworców kolejowych i w sklepach z telefonami.

Spakuj ładowarkę (i adapter!)

Pamiętaj o zabraniu ładowarki i odpowiedniego adaptera – sprawdź zawczasu, jakie gniazdka są w kraju, do którego się wybierasz. Weź ze sobą również power bank, zwłaszcza jeśli planujesz dłuższe wypady z dala od cywilizacji. Dzięki temu nie będziesz stresował się brakiem baterii w telefonie z dala od domu.

Przepis na wakacje na własną rękę

Organizowanie własnych wakacji daje ogromną swobodę. Możesz samodzielnie zdecydować, dokąd, kiedy i jak pojedziesz. Aby jednak podróż na własną rękę była udana i bezstresowa, skorzystaj z naszych wskazówek.

Stwórz dobry plan, ale bądź gotów na niespodziewane zmiany i spontaniczne przygody, które dodadzą smaku Twojej wyprawie. Zadbaj o budżet, ale pozwól sobie doświadczać nowego. Dbaj o swoje bezpieczeństwo, ale nie daj strachowi szansy na zabicie Twojej podróżniczej pasji. A przede wszystkim: poznaj lokalną kulturę – znacznie wzbogaci to Twoje doświadczenia.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *