Porady

Japonia nie taka obca. Słów kilka o podróżowaniu po Japonii

Japonia nie jest krajem, do którego się po prostu przyjeżdża i zwiedza. Dla obcokrajowców bariera językowa może być kłopotliwa, technologia przytłaczająca, a ceny przerażające dla wszystkiego innego niż natychmiastowy ramen. Rozwiązaniem tych problemów jest odpowiednie przygotowanie do podróży do Japonii.

Oto kilka wskazówek jak podróżować po Japonii

1. Wynajmij router bezprzewodowy

Uzyskanie przedpłaconej karty SIM za pośrednictwem lokalnego serwisu telefonicznego jest trudne w Japonii. Lepiej jest wypożyczyć poręczny mały router bezprzewodowy, znany jako “kieszonkowe Wi-Fi” w Azji. Dzięki temu wiele gadżetów – smartfon, laptop, tablet – może łączyć się i pobierać nieograniczone dane.
Połączenia lokalne są wtedy możliwe za pośrednictwem tanich usług telefonii internetowej, takich jak Skype. Możesz wypożyczyć i zwrócić jedno z tych urządzeń z łatwością w kasach firmy telekomunikacyjnej na większości lotnisk.

2. Zarezerwuj bilet kolejowy Japan Rail przed przyjazdem

Rezerwacja ryczałtowej japońskiej kolejki wyłącznie dla cudzoziemców, którą można wykorzystać w całej rozległej sieci kolejowej JR na wszystkich czterech głównych wyspach, pomoże zaoszczędzić sporo pieniędzy podczas podróżowania pociągiem. Ważna kwestia: karnet musi być zarezerwowany poza Japonią przed wyjazdem. Aby go uzyskać, odwiedzający muszą wykonać następujące czynności:

  • Kupić zlecenie wymiany w biurach sprzedaży i przedstawicielstwach JR w obcym kraju,
  • Upewnić się, czy paszport jest ostemplowany hasłem “Tymczasowy gość”,
  • Przynieś zamówienie wymiany i podstemplowany paszport do stacji JR z kantorem Japan Rail Pass.

3. Kup kartę Pasmo lub kartę Suica

W przypadku kilku przejazdów pociągami krótkodystansowymi (w tym pociągami JR metra) należy uzyskać kartę Pasmo lub kartę Suica, którą można doładowywać. Te karty transportowe oszczędzają czas, bo inaczej jest się zmuszonym do kupowania pojedynczych biletów na każdą podróż (trudność może stanowić dowiedzenie się jak wybrać miejsce docelowe na automatach biletowych). Dodatkowo można ich również używać do robienia zakupów w sklepach i automatach.

4. Pobierz aplikację Hyperdia

Kabiny sypialniane są wyjątkowo drogie w Japonii – cena wzrasta nawet w nocy od godziny 22.00. do 5 rano – więc dobrze jest mieć aplikację przewodnią w systemie transportu publicznego, aby oszacować czas dotarcia na miejsce. Ta łatwa w obsłudze aplikacja jest darem niebios dla zagranicznych podróżnych i jest bezpłatna przez pierwsze 30 dni.
Po wejściu na stacje przyjazdów i odjazdów pociągów, aplikacja wyświetla (w języku angielskim) dokładny czas podróży, odległość, taryfę i stacje transferowe, a także trasę, od której odchodzi pociąg. Obejmuje to dalekobieżne pociągi oraz metra. Biada tym, którzy spóźniają się nawet o minutę – harmonogram jest niewiarygodnie dokładny.

5. Używaj zniżek na loty krajowe

Dzięki zażartej wojnie cenowej na loty krajowe główni japońscy przewoźnicy oferują zniżki dla zagranicznych turystów na podróże lotnicze w obrębie Japonii.

6. Pobierz aplikację Google Translate

Zakres bariery językowej może zaskoczyć po raz pierwszy w Japonii. Aplikacja Tłumacz Google jest jednym z najłatwiejszych sposobów tłumaczenia tego, co chcesz powiedzieć na miejscu. Wiele tłumaczeń nie jest doskonałych, ale gospodarze i inne osoby, z którymi się spotkasz, zrozumieją przynajmniej to, co próbujesz powiedzieć.

7. Wydrukuj swój adres hotelu w języku japońskim

Dotyczy to również podróży do większości krajów zagranicznych, ale jest to szczególnie przydatna wskazówka w Japonii. Na wypadek wyczerpania się baterii telefonu czy kłopotu ze znalezieniem adresu, warto taki druczek pokazać w taksówce. Wtedy bez problemu trafisz na miejsce.

8. Zaopatrz się w gotówkę

Zaskakująco trudno jest znaleźć bankomat, który akceptuje zagraniczne karty, nawet w Tokio. Wydaje się to oczywiste, ale możesz zaoszczędzić wiele frustracji, dwukrotnie sprawdzając przed przyjazdem do Japonii, czy Twoja karta jest aktywowana do wypłat w obcym kraju.

9. Wiedz, gdzie szukać

W razie wątpliwości udaj się do konbini – japońskiego sklepu spożywczego, w tym 7-Elevens. Sprzedają wszystko, od ładowarek telefonicznych po bieliznę czy bilety na koncerty. Wybór ciepłych dań jest również szeroki – od smażonego kurczaka po udon do kanapek yakisoba.

Japonia to prawdziwie intrygująca kraina, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Jednak trzeba wiedzieć jak i gdzie szukać…

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *