górny śląsk rowerem - jak zorganizowac wycieczke

Górny Śląsk rowerem – Jak zorganizować wycieczkę Szlakiem Zabytków Techniki?

Górny Śląsk słynie z kopalni, starych fabryk i industrialnych budynków, które dostały szansę na drugie życie. Możesz w łatwy sposób zwiedzić je na rowerze! Poznaj kilka sensownie ułożonych tras, dzięki którym zobaczysz najciekawsze atrakcje regionu bez kręcenia się w kółko.

Większa część tras biegnie ścieżkami rowerowymi i spokojnymi ulicami. Nie musisz być mega doświadczonym rowerzystą, żeby je pokonać. Wybierz jednodniową, weekendową lub trzydniową wyprawę i doświadczaj uroki Śląska. Uwaga: wszystkie podane informacje są aktualne pod koniec 2024 roku. Sprawdź godziny otwarcia i cenniki przed wyjazdem.

Jak zaplanować wycieczkę rowerem po Śląsku? Garść informacji praktycznych

Na start możesz dotrzeć samochodem lub pociągiem. Bezpośrednie połączenia IC do Katowic kursują codziennie z większości dużych miast Polski. Przewóz roweru w PKP Intercity kosztuje 9,10 zł, niezależnie od długości trasy. Trzeba tylko pamiętać o rezerwacji miejsca. Lepiej zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem, ponieważ latem może być dużo chętnych.

Jeśli zdecydujesz się przyjechać samochodem, możesz go zostawić na licznych parkingach P&R w Katowicach, np. na:

  • parkingu przy Stadionie Śląskim,
  • parkingu przy Dworcu PKP,
  • parkingu przy Strefie Kultury.

co zobaczyc na gornym slasku rowerem

Co zwiedzić podczas wycieczki rowerowej na Górnym Śląsku? Szlak Zabytków Techniki

Zanim przejdę do opisywania tras rowerowych, opowiem Ci o miejscach wartych uwagi. Sprawdź, które z nich zaciekawi Cię najbardziej. Wiem z doświadczenia, jak bardzo to ułatwia późniejsze planowanie wycieczki.

Nikiszowiec 

To stare osiedle górnicze wygląda niezwykle urokliwie. Wszystkie budynki są z czerwonej cegły i mają pomalowane okiennice. Wciąż mieszkają tam ludzie, dlatego nie ma w nim nic z muzeum. Miejscowi czytają gazety na ławkach. Dzieci biegają po podwórkach. Zajrzyj na główny plac z neobarokowym kościołem św. Anny i do lokalnej piekarni po kołocz śląski. Wstąp do Muzeum Historii Katowic, jeśli ciekawi Cię, jak wyglądało życie górników 100 lat temu.

Fabryka Porcelany 

Kiedyś była tu fabryka porcelany, która działała przez prawie 100 lat, od 1920 do 1994 roku. Produkowali tu talerze, filiżanki i porcelanę dla polskich ambasad. W środku zachowało się sporo oryginalnych budynków i sprzętów. Obecnie budynek pełni funkcję centrum kultury i rozrywki. Odwiedź sklep z porcelaną i restaurację Prodiż z najwyższym piecem do pizzy w Polsce, który ma aż 49 metrów.

Park Śląski 

Jeden z największych parków miejskich w Europie. Ma prawie 550 hektarów. Przyjemnie odpoczniesz wśród zieleni po pokonaniu pierwszych kilometrów. Na terenie parku znajduje się Stadion Śląski (nazywany „Kotłem Czarownic”), największe w Polsce Planetarium i kolejka linowa Elka. Niezły śląski obiad, czyli roladę z kluskami, zjesz w restauracji Łania.

Elektrociepłownia Szombierki 

Elektrociepłownia z 1920 roku przypomina wyglądem średniowieczny zamek. Architekci zaprojektowali ją tak, żeby przypominała katedrę. Stąd te wieże i zdobienia. W środku zachowały się oryginalne maszyny. Wrażenie robi maszynownia, która wygląda jak sala balowa.

Kopalnia Guido 

Podczas zwiedzania Kopalni Guido zjedziesz 320 metrów pod ziemię. Na dole zobaczysz, jak naprawdę wyglądała praca górnika. Przejedziesz się elektryczną kolejką i podejrzysz prawdziwe maszyny górnicze. Nie wracaj na górę, dopóki nie wypijesz szklanki soku (lub innego ulubionego napoju) w podziemnym pubie.

Sztolnia Królowa Luiza 

Główną atrakcją sztolni jest spływ podziemnymi korytarzami na łodzi. Trasa ma długość ponad kilometra, a po drodze czyhają na Ciebie Skarbnik i Utopek. Na powierzchni, w parku 12C, możesz zobaczyć historyczne i współczesne maszyny górnicze.

Radiostacja Gliwice

Możesz zobaczyć słynną radiostację z prowokacji gliwickiej w 1939 roku, o której na pewno uczyłeś się na historii. Drewniana wieża ma 111 metrów. Jest najwyższą tego typu konstrukcją z drewna modrzewiowego w Europie. Z góry widać całe miasto. W budynku nadajnika funkcjonuje małe muzeum z oryginalnym sprzętem radiowym.

Kolonia Ficinus w Rudzie Śląskiej 

Zobacz najstarszą kolonię robotniczą na Śląsku. Domki wyglądają jak z bajki. Zostały zbudowane w latach 1860-67 z wydobytego w pobliżu piaskowca mają spadziste dachy i urocze ogródki. Na osiedlu znajduje się 16 budynków.

Muzeum Śląskie 

Muzeum Śląskie zostało zrobione w starej kopalni. W szybie powstała wieża widokowa. Większość muzeum jest pod ziemią. Wśród eksponatów znajduje się świetna kolekcja sztuki polskiej i śląskiej. Dla widoku na Katowice warto się przejechać windą panoramiczną.

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach 

Zabytkowa Kopalnia Srebrna znalazła się na liście UNESCO nie bez powodu. Podczas wizyty zjeżdżasz 40 metrów pod ziemię. Część trasy pokonujesz łodzią po zalanym chodniku. Wciąż działa tam system odwadniania kopalni z XVIII wieku.

Sprawdź również najpiękniejsze trasy rowerowe na Dolnym Śląsku.

pomysly na wycieczki rowerowe po gornym slasku

Trasa weekendowa po Górnym Śląsku (2 dni, ok. 99 km)

Dzień 1: Katowice – Zabrze (45 km)

Start: Dworzec PKP Katowice, godz. 8:00

  1. Katowice Dworzec PKP → Nikiszowiec (7 km)

Co zwiedzić?

  • spacer wśród familoków,
  • Muzeum Historii Katowic, oddział w Nikiszowcu,
  • Galeria Szyb Wilson.
  1. Nikiszowiec → Fabryka Porcelany (3 km)
  2. Fabryka Porcelany → Park Śląski w Chorzowie (9 km)
  3. Park Śląski → Elektrociepłownia Szombierki (12 km)
  4. Elektrociepłownia → Kopalnia Guido w Zabrzu (12 km)
  5. Kopalnia Guido → Zabrze Centrum (2 km)

Uwaga:

  • Ostatnie wejście do Kopalni Guido odbywa się o 15:30.
  • Bilety trzeba zarezerwować wcześniej.

Nocleg w Zabrzu

 

Dzień 2: Zabrze – Katowice (44 km)

Start: 9:00 Zabrze Centrum

  1. Zabrze Sztolnia → Królowa Luiza (2 km)
  • Pierwszy wstęp o 10:00. 
  • Zwiedzanie z przewodnikiem trwa 2 godziny.
  1. Sztolnia Królowa Luiza → Radiostacja Gliwice (11 km)
  2. Radiostacja Gliwice → Ruda Śląska (18 km)
  3. Ruda Śląska → Katowice PKP (13 km)

Trasa jednodniowa po Górnym Śląsku (20 km)

Start: Dworzec PKP Katowice, 8:00

Trasa: Katowice → Nikiszowiec → Giszowiec → Dolina Trzech Stawów → Strefa Kultury → Katowice

Główne punkty:

  1. Muzeum Śląskie
  2. Osiedle Giszowiec
  3. Osiedle Nikiszowiec

szlakiem zabytkow techniki na rowerze gorny slask

Trasa trzydniowa po Górnym Śląsku (108 km)

Dzień 1: Katowice → Tarnowskie Góry (41 km)

Zjedź z trasy, żeby zobaczyć:

  • zabytkową Kopalnię Srebra,
  • Sztolnię Czarnego Pstrąga.

 

Dzień 2: Tarnowskie Góry → Zabrze (25 km)

Co warto zwiedzić po drodze?

  • Kopalnię Guido,
  • Sztolnię Królowa Luiza.

 

Dzień 3: Zabrze → Katowice (42 km)

Po drodze zwiedź Radiostację Gliwice.

W nawigacji pomogą Ci najlepsze aplikacje rowerowe.

Którą trasę wybierasz? Szlak Zabytków Techniki i Górny Śląsk czekają na odkrycie.

jak zorganizowac wyczieczke rowerowa z dziecmi

Jak zaplanować wycieczkę rowerową z dziećmi?

Zbliża się majówka, wakacje albo słoneczny weekend. Chcesz zrobić coś fajnego, z dala od domu, razem z rodziną. Sprawdź, jak zaplanować wycieczkę rowerową z dziećmi. Przeczytaj ten poradnik dla rodziców, a wyjazd da Ci maksimum radości, minimum stresu.

Jeszcze kilkanaście lat temu rodzinna wycieczka rowerowa oznaczała jazdę poboczem ruchliwej drogi. Na szczęście czasy się zmieniły. Mamy w Polsce coraz więcej profesjonalnie przygotowanych tras rowerowych. Sprawdź, jak najlepiej z nich korzystać, żeby stworzyć niezapomniane rodzinne wspomnienia.

Zanim wskoczycie na siodełka – przygotowanie do wycieczki rowerowej z dziećmi

Oceń możliwości swoich dzieci. Jeśli przygotujesz plan wycieczki na 30 km i będziesz poganiać swoje pociechy, to będzie najprawdopodobniej Wasza ostatnia wspólna przejażdżka. Podczas opracowywania trasy weź pod uwagę umiejętności najsłabszego uczestnika.

Przygotuj rodzinę do dalszych wyjazdów. W wolnym czasie róbcie sobie 30-minutowe przejażdżki po okolicy. Sprawdź, jak dziecko radzi sobie z jazdą. Stopniowo wydłużaj czas w siodełku. Postaraj się zrobić z tego rutynę. Niech przejażdżki na plac zabaw i do parku staną się częścią Waszej codzienności. Już po tygodniu/dwóch zauważysz wzrost kondycji u siebie i u pociechy.

Jak wybrać trasę na wycieczkę rowerową z dzieckiem?

Dziecko nie ma ambicji pokonania konkretnego dystansu. Ono po prostu chce się dobrze bawić podczas aktywności fizycznej. Dla młodych sportowców w wieku szkolnym (7-12 lat) optymalna długość pierwszej wycieczki wynosi 10-15 kilometrów. Ten dystans nadaje się na dwu- lub trzygodzinną przejażdżkę z postojami. Nie jest zbyt męczący, ale daje poczucie prawdziwej wyprawy. 

Starsze dzieci, które regularnie jeżdżą na rowerze, dadzą sobie wyśmienicie radę z dłuższymi dystansami. Jednak, zanim rzucisz je na głęboką wodę, zróbcie kilka krótszych tras.

Na rodzinną wycieczkę z dziećmi najlepsze są asfaltowe ścieżki rowerowe lub dobrze utrzymane drogi szutrowe. Omijaj trasy z luźnym piaskiem, kamieniami lub korzeniami. Wybieraj drogi z minimalną ilością przewyższeń.

Idealna trasa ma co najmniej 3-4 ciekawe miejsca: place zabaw, punkty widokowe, miejsca piknikowe lub atrakcje turystyczne. Przygotuj plan B. Możliwość skrócenia wyprawy w razie zmęczenia dziecka lub nagłej zmiany pogody oszczędzi Ci stresu. 

Podczas planowania ustal:

  • możliwość powrotu komunikacją publiczną do startu,
  • skróty prowadzące do celu
  • lokalizację sklepów,
  • miejsca pod dachem, w których można się schronić przed deszczem.

Gdzie wybrać się na wycieczkę rowerową z dziećmi?

Pierwsze wycieczki zróbcie wokół jezior lub zalewów. Takie trasy są zazwyczaj płaskie i mają dobrą nawierzchnię. Po drodze czekają na Was piękne widoki. Podczas przerwy będziecie mogli schłodzić się w wodzie. W sezonie letnim będą na Was czekały lody lub inne przysmaki.

Równie dobre na pierwsze rodzinne wyprawy rowerowe są trasy prowadzące przez parki krajobrazowe lub dawne linie kolejowe przerobione na drogi rowerowe.

Omijajcie ruchliwe drogi, nawet jeśli wzdłuż nich prowadzi ścieżka rowerowa. Dzieci są bardziej narażone na hałas i spaliny. Podmuchy wiatru od drogi utrudniają im pedałowanie. Bliskość szybko jadących samochodów będzie je dodatkowo stresować.

Zadbaj o bezpieczeństwo dzieci na rowerze

Dzień przed planowaną wycieczką sprawdź sprzęt. Upewnij się, czy Twoja pociecha nie wyrosła z kasku. Przygotuj wygodne ubranie rowerowe (spodenki z wkładką żelową i sportową koszulkę). Znajdź odblaski. Przetestuj rower i oświetlenie.

Spakuj każdemu członkowi rodziny własny bidon. Najlepiej sprawdzają się butelki o pojemności 500 ml z zamykanym ustnikiem. Można je łatwo otworzyć podczas jazdy.

Upewnij się, że masz naładowany telefon. Na wszelki wypadek wrzuć do plecaka również powerbank. Zabierz apteczkę i spakuj do niej:

  • plastry,
  • wodę utlenioną lub Octanisept,
  • bandaż elastyczny,
  • środek przeciwbólowy,
  • żel lub sprej chłodzący,
  • Fenistil,
  • nożyczki,
  • chusteczki do dezynfekcji.

Przetestuj również te przydatne gadżety na rowerowe wyprawy.

rowerem z dziecmi

Co spakować na rodzinną wycieczkę rowerową z dziećmi? Lista

Brak ważnych rzeczy może zepsuć wyprawę całej rodzinie. Z kolei pakowanie wszystkiego, co Ci wpadnie w ręce, sprawi, że sakwy będą tak ciężkie, że zepsują wyprawę Tobie. Ta lista pomoże Ci wziąć tylko najważniejsze przedmioty:

  • przekąski (batony energetyczne, musy owocowe i orzechy),
  • kanapki w plastikowych woreczkach
  • woda,
  • izotonik,
  • cienka bluza na przebranie,
  • kurtka przeciwdeszczowa,
  • zapasowa para skarpetek,
  • czapka z daszkiem,
  • rękawiczki rowerowe,
  • krem z filtrem,
  • środek na komary,
  • chusteczki nawilżane i żel antybakteryjny.

Najcięższe rzeczy pakuj na dole i jak najbliżej środka roweru. Przekąski, wodę i krem przeciwsłoneczny trzymaj na wierzchu (w sakwie na kierownicy lub plecaku).

Przed startem wycieczki zainstaluj przydatne aplikacje rowerowe.

Jak często robić postoje na wycieczce rowerowej z dziećmi?

Podczas jazdy staraj się utrzymać tempo, przy którym możecie swobodnie rozmawiać. Bez bicia rekordów. Jeśli usłyszysz zadyszkę u najmłodszego uczestnika, zwolnij. Lepiej jechać jednym, spokojnym tempem, niż pozwalać sobie na nagłe zrywy.

Po drodze możecie grać w gry słowne, zadawać sobie zagadki i wymyślać historie. Młodsze dzieci uwielbiają zabawę w wypatrywanie czerwonych samochodów, bocianów, krów lub innych elementów krajobrazu.

Młodsze dzieci potrzebują odpoczynku co 30-45 minut. Nawet jeśli uparcie twierdzą, że nie są zmęczone. 5-10 minut na wypicie wody i zjedzenie przekąski wystarczy. Co 1,5-2 godziny warto zaplanować dłuższy postój, minimum 30-minutowy.

Gdzie stawać? Najlepsze są miejsca, które same w sobie stanowią małą atrakcję: place zabaw, punkty widokowe, polany piknikowe itd. Latem szukaj cienia.

rodzinna wyprawa rowerem z dziecmi

Polecane trasy rowerowe na rodzinne wyprawy z dzieciakami

Pozytywne doświadczenia z pierwszej wyprawy zachęcą do kolejnych, dlatego wybierz sprawdzoną trasę. Poniżej znajdziesz kilka propozycji, już przetestowanych przez rodziny z dziećmi.

Velo Dunajec

Zwłaszcza odcinek między Nowym Targiem a Dębnem. Trasa prowadzi wzdłuż rzeki. Występują na niej minimalne przewyższenia. Asfaltowa nawierzchnia jest przyjemna do jazdy. Po drodze znajdziecie liczne miejsca odpoczynku z ławkami i stołami piknikowymi. Wokół roztaczają się malownicze widoki na Tatry i Pieniny.

Szlak wokół Jeziora Żywieckiego

Pętla ma nieco ponad 30 kilometrów, ale można ją łatwo podzielić na krótsze odcinki. Wokół znajdują się place zabaw, restauracje i miejsca z łagodnym zejściem do jeziora. Trasa jest dobrze oznakowana.

Wiślana Trasa Rowerowa

Odcinki miejskie są zazwyczaj asfaltowe. W pobliżu trasy znajdują się place zabaw, muzea i punkty widokowe. Jeśli okaże się, że przeceniliście swoje możliwości, łatwo wrócicie do startu komunikacją miejską.

Green Velo (Podlasie i Warmia)

Jeśli szykujesz większą wyprawę z nieco starszymi dziećmi, wybierz płaskie fragmenty tras na Podlasiu lub Warmii. Trasa jest świetnie oznakowana. Co 20-30 kilometrów znajdują się Miejsca Przyjazne Rowerzystom. Drogi prowadzące przez parki narodowe i krajobrazowe pomogą Twoim dzieciom poznać uroki polskiej natury.

EuroVelo 10 

Na polskiej części szlaku rowerowego wokół Bałtyku pedałowanie umila… morska bryza. Odcinki z najlepszą infrastrukturą znajdują się w okolicach Trójmiasta i na Mierzei Helskiej. Wycieczkę rowerową warto połączyć z plażowaniem i relaksem w morzu.

rodzinna wycieczka z dziecmi rowerem

Dolina Baryczy

Szlaki rowerowe prowadzą przez największy w Europie kompleks stawów hodowlanych. Trasa jest płaska. Spodziewaj się w większości asfaltu lub szutru. Po drodze możecie obserwować ptaki i podziwiać zabytkowe młyny. Okolica jest dobrze skomunikowana za pomocą kolei.

Trasa Zegrzyńska 

To fajna propozycja na jednodniową wycieczkę dla warszawskich rodzin. Trasa prowadzi wokół zalewu po płaskim terenie. Przerwę można sobie zrobić na plaży i skorzystać z kąpieliska. W razie zmęczenia łatwo wrócicie do miasta komunikacją publiczną.

Gdzie wybierzecie się na pierwszą wyprawę? Życzę Wam dużo radości na trasie!