Ministerstwo Spraw Zagranicznych od wielu lat prowadzi spis krajów, na które należy uważać. Otrzymują one tak zwany status podwyższonego ryzyka. Jest to w pewnym stopniu ostrzeżenie przed krajami, w których doszło do ataków terrorystycznych. Oprócz tego, miejsca te charakteryzują się podwyższonym stopniem prześladowań na tle rasowym bądź religijnym. Oczywiście w krajach o statusie podwyższonego ryzyka znajdują się też miejsca, które przez swoje położenie geograficzne bądź ostatnie wydarzenia są niebezpieczne.
Bardzo częstym wyborem, jeśli chodzi o podróżowanie Polaków na zagraniczne wakacje, są Maroko oraz Tunezja. Przygotowaliśmy dla was zestawienie 10 niebezpieczeństw w obu krajach, aby wiedzieć na co się piszemy podczas wyjazdu.
- Unikajmy granicy z Saharą Zachodnią
Do 1991 roku Maroko prowadziło wojnę z Algierią oraz z siłami Ludowego Frontu Wyzwolenia. Pomimo podpisania traktatu pokojowego, tereny przygraniczne nie należą do najprzyjaźniejszych dla turystów.
- Unikajmy granicy z Algierią
Podobnie jak w pierwszym przypadku, niepokoje przy algiersko-marokańskiej granicy są odczuwalne, co może negatywnie wpłynąć na odbiór Maroka.
- Kradzieże i rozboje na medinach
Stare dzielnice miast, tak zwane mediny, są przepełnione bazarami. Dochodzi tam do wielu kradzieży. Oprócz tego, warto uważać na peryferyjne obszary największych miast. Są to najuboższe dzielnice.
- Tereny pustynne oraz szlaki turystyczne
Obszary wyżej wymienione to miejsca, w których często dochodzi do porwań o charakterze terrorystycznym, w których nierzadko dochodzi do przemocy. Należy zatem unikać podróżowania po terenach daleko oddalonych od miast bez licencjonowanego przewodnika.
- Północ kraju zdominowana przez handlarzy narkotyków
Okolice Tangeru, gór Rif czy okolice Nadoru zdominowane zostały przez handlarzy narkotyków. Bardzo często dochodzi tam do rozbojów, gdzie turyści zmuszani są do zakupu środków odurzających. Co więcej, policja Maroka pracuje pod przykrywką, starając się znaleźć osoby zainteresowane zakupem.
- Obszary zmilitaryzowane w Tunezji
Po serii ataków terrorystycznych, które miały miejsce w 2015 roku, rząd tunezyjski zdecydował się uznać strategiczne obszary przemysłowe jako tereny zmilitaryzowane. Z tego względu prawo dostępu mają tylko osoby posiadające właściwe pozwolenie.
- Podwyższone ryzyko ataku terrorystycznego
Częste zamachy terrorystyczne zmusiły państwo Tunezji do wprowadzenia stanu wyjątkowego. Z tego właśnie względu w całej Tunezji istnieje ryzyko zagrożenia terrorystycznego. Co prawda od 2016 roku nie stwierdzono terroryzmu wymierzonego w turystów, lecz ryzyko wciąż istnieje.
- Niepokoje społeczne
W Tunezji od dłuższego czasu dochodzi do manifestacji ze względu na bardzo złą sytuację społeczno-ekonomiczną w kraju. Z tego względu dochodzi do blokad dróg oraz do manifestacji społecznych. Niektóre z nich są krwawo tłumione.
- Wybierajmy tylko zorganizowane biura podróży
Ze względu na duże ograniczenia co do możliwości poruszania się po kraju, należy wybierać oferty tylko od oficjalnych biur podróży. Otrzymujemy wtedy pełne informacje odnośnie w miarę bezpiecznych dróg oraz szlaków.
- Kiepskiej jakości leczenie tunezyjskie
Każdy turysta, który planuje dłuższy niż na kilka dni wyjazd do Tunezji powinien zaopatrzyć się w ubezpieczenia. Powinno ono gwarantować nam pełną hospitalizację w prywatnych klinikach, które oprócz wysokiego standardu, oferują również pełną ochronę.