Malta jest świętem dla zmysłów. Sprawdź na co zwrócić szczególną uwagę.
3.Mdina
The Silent City, jak często nazywany jest Mdina, to starożytne miasto otoczone murami położone w odległości 12,5 km na zachód od Valletty w środkowej Malcie. Historia ufortyfikowanego miasta jest znacznie większa niż jego niewielkie rozmiary. Rabat to nowoczesne miasto, które otacza Mdine i często jest określane jako przedmieścia Mdiny. Rabat jest również znacznie większy, a jego populacja szacowana jest na 11,5 tys., podczas gdy Mdina ma tylko około 300 stałych mieszkańców na ten moment.
Fenicjanie założyli najpierw Mdinę w VI i VII wieku p n e. Nazwali wyspę Maleth, prekursorem jej obecnego imienia. Maleth oznaczał “bezpieczną przystań” dla Fenicjan, którzy w tamtym czasie mieli znaczną część Morza Śródziemnego pod swoją władzą. Wyspa znalazła się pod arabską kontrolą w IX wieku. Są odpowiedzialni za zmniejszenie wielkości Mdiny i budowę jej bastionów. Kiedy Rycerze św. Jana przybyli na Maltę, ogłosili Mdinę swoją stolicą, odrestaurowali rozpadające się gmachy i wykorzystali jej pałace jako prywatne rezydencje. To tam każdy Wielki Mistrz złożył przysięgę, by chronić wyspy Malty. Odtąd Mdina przybierała tytuł “Citta Notabile” lub Szlachetnego Miasta.
4. Katakumby św. Pawła (Rabat)
Katakumby św. Pawła to podziemna rzymska nekropolia z IV wieku naszej ery. Rzymianie uznali za nieczyste pochowanie zmarłego w granicach miasta, więc ten kompleks katakumb został najprawdopodobniej wykorzystany jako ostateczne miejsce spoczynku zmarłych z okolicznych miast, takich jak Mdina. Zejście do grobowców może wywołać dreszcz wzdłuż kręgosłupa, gdy Twoje oczy rzucają się ku loculi (wnęki w ścianie). Niektóre są małe, inne duże, aby pomieścić zwłoki dzieci i dorosłych. Odkryto także liczne rodzinne krypty. Jest w nim miejsce na około 1000 ciał. Katakumby św. Pawła mają zarówno znaczenie religijne, jak i historyczne. Dowody z wykopalisk sugerują, że miały miejsce pochówki chrześcijańskie i żydowskie. Setki ludzi szukało schronienia w tych kryptach podczas nalotów w czasie II wojny światowej.
5. Dingli Cliffs (obok Rabatu)
Dingli to mała wioska położona na południowo-zachodnim krańcu wyspy, zaledwie kilka kilometrów od Rabatu. Obszar Dingli jest jednym z najwyższych na Malcie na wysokości około 250 m. Klify Dingli dają wspaniały widok na otwarty ocean i maltańską wysepkę Filfla.
Ze względu na strategiczne położenie wysoko nad resztą wyspy, Dingli jest nieprzerwanie zamieszkała przez tysiące lat. Głęboko osadzone, żłobione ścieżki w wapieniu zostały prawdopodobnie wykonane przez prehistoryczne cywilizacje Malty. Prawdopodobnie założyli kamieniołom w okolicy, aby zbierać głazy dla swoich konstrukcji.
Na szczęście podróż pod górę nie oznacza pieszej wędrówki, samochód z łatwością przeniesie Cię na sam szczyt. Zaparkuj samochód w maleńkiej kapliczce poświęconej Marii Magdalenie i naciesz oczy niezakłóconym widokiem błękitnego oceanu.