Podróże

Polskie góry. Co mają do zaoferowania?

Masz dość zanieczyszczonego powietrza, korków i hałasu? Chcesz wydostać się z miasta na chwilę, żeby odpocząć? Czujesz się mało inspirowany, szukasz miejsca, w którym Twoje kreatywne soki mogą znów płynąć? Nie szukaj dalej, ponieważ Polska ma coś, co może być właśnie dla Ciebie. Polskie góry to miejsce, w którym cieszyć Cię będą najprostsze rzeczy.

Zaledwie 2 godziny jazdy od Krakowa i pół godziny drogi od Zakopanego, spokojna polska wieś otwiera swoje podwoje dla zwiedzających. Zielone pola, usiane drewnianymi domami, ciągnące się kilometrami, owce spokojnie pasą się tu i tam, małe strumyki przepływają przez małe wioski, a wysokie Tatry pokrywają horyzont. Tutaj powietrze jest świeże, jedzenie jest lepsze niż gdziekolwiek indziej, a w wielu miejscach jedynym dźwiękiem, jaki słyszysz, jest ćwierkanie ptaków i beczenie owiec.

Polskie góry najpiękniejsze

Bukowina Tatrzańska, Poronin i Białka to tylko kilka miejsc, w których można się zatrzymać i spędzić kilka dni na łonie natury. Pensjonaty i hotele są przyzwoite, oferując czyste i wygodne pokoje za rozsądną cenę. Budynki otaczają duże podwórza i ogrody, a każdy z nich ma ławy i stoły, w których w słoneczny dzień można usiąść z książką i odpocząć.

Informatycy czy pisarze i ci, którzy szukają spokoju od pracy, będą tutaj szczęśliwi. W polskich górach nie ma prawie żadnych rozrywek. Sprawny i dobry internet może być czasem trudny do znalezienia, ale atmosfera do pracy jest naprawdę świetna. Ale po co? Przecież nie przyjeżdża się w polskie góry pracować.

Szlaki piesze otaczają wzgórza i góry. Są miejsca, w których można być całkowicie samotnym, z dala od cywilizacji i ludzi, ale jeśli wybierzesz bardziej uczęszczane ścieżki, wkrótce przekonasz się, że pomimo liczby turystów, możesz nadal być blisko natury i cieszyć się swoim spacerem.

W pięknej Dolinie Kościeliskiej znajdują się niesamowite jaskinie, które można zwiedzać na własną rękę. Sarnie Skały zapewniają widok na majestatyczny Giewont. Morskie Oko mogą zwiedzać nawet osoby, które nie nadają się do wytężonej turystyki pieszej.

Polskie góry dumne z…

Polskie góry są dumne ze swoich produktów, a przede wszystkim z konkretnego jedzenia. Kwaśnica – zupa z kapusty kwaśnej – rozgrzeje cię w chłodne dni, a smalec ze świeżym chlebem i kwaśnym ogórkiem będzie świetnym przystawką lub satysfakcjonującą przekąską. Oscypek – wędzony owczy ser – jest sprzedawany wszędzie, a jego silny zapach dotrze do Ciebie, gdy tylko wyjdziesz z pensjonatu.

Górale są dumni ze swoich tradycji. Przez wieki rozwinęli własną muzykę, tańce i język. Nawet dziś, w ważne święta, noszą tradycyjne, kolorowe stroje, ozdobione kwiecistymi apaszkami, czapkami i biżuterią. Są utalentowanymi rzemieślnikami i słyną z dzieł sztuki, ubrań i ręcznie robionych pamiątek. W najmniejszych wioskach znajdziesz oryginalne warsztaty, zmieszane z małymi straganami.

Polskie góry były kiedyś domem utalentowanych polskich pisarzy, poetów, architektów i działaczy politycznych. Po I wojnie światowej przybyli tutaj, by odetchnąć świeżym powietrzem i podziwiać wspaniałe widoki polskich gór. Do dziś wielu artystów lubi spędzać wakacje w polskich górach, z dala od zgiełku miasta. Niektórzy twierdzą, że ten obszar leczy blokady pisarzy i inne choroby zawodowe. I nic dziwnego – to miejsce jest naprawdę magiczne!

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *